Search

Якби Скоропадського не існувало навесні 1918-го, його варто було б вигадати!

Правління Гетьмана Павла Скоропадського у 1918 році залишило по собі спадок, яким і досі, після десятиліть радянської окупації, користується незалежна Україна.

Особливо вражали досягнення Гетьманату в гуманітарній сфері. Як зазначив історик Орест Субтельний: «За якихось кілька місяців Гетьманщина мала на своєму рахунку такі здобутки у царині культури, про що мріяли багато поколінь інтелігенції». Було засновано Українську національну бібліотеку, Національну галерею мистецтв, Український історичний музей, Національний архів, Державний драматичний театр, Молодий театр, Український державний оркестр, школи кобзарів. 27 листопада 1918 р. було створено Українську Академію наук, яку очолив видатний вчений Володимир Вернадський. З’явилися державні та приватні видавництва, що друкували українські видання у нечуваній до того кількості примірників, зокрема побачили світ мільйонні наклади україномовних підручників, відкрито багато українських книгарень. Було засновано близько 150 нових україномовних гімназій, у тому числі в сільських районах.

Поміж тим, і після вимушеного зречення (14 грудня 1918 року) та від’їзду за кордон, Павло Скоропадський не полишає активної громадської і політичної діяльності на благо України. Він очолює новий гетьманський рух, завдяки зусиллям Скоропадського філії гетьманського руху з’являються не лише в Австрії та Німеччині, а й у Чехословаччині, Франції, Канаді, США, на західноукраїнських землях (Польща). За його ініціативи у 1926 році в Німеччині було засновано Український науковий інститут при Берлінському університеті.

З приходом до влади в Німеччині націонал-соціалістів Павлу Скоропадському доводилося докладати чималі зусилля і використовувати власний авторитет та зв’язки, щоб зробити можливим подальше існування і діяльність «Союзу гетьманців-державників» та української громади в Німеччині. Заходам Павла Скоропадського завдячують звільненням з німецьких концтаборів Степан Бандера, Андрій Мельник, Ярослав Стецько та інші українці.

На превеликий жаль, останній Гетьман України за життя так і не завершив свою подорож до Дому, знайшовши пожиттєвий притулок в німецькій землі в містечку Оберстдорф разом з частиною своєї родини. Інша частина славетного роду (в тому числі — мати, батько, сестра та брат) останнього Гетьмана України покояться в родинній усипальні Гетьмана Івана Ілліча Скоропадського у Гамаліївському Пустинно-Харлампієвому монастирі на Сумщині.

Отже, головною метою проекту є створення документального фільму «Останній Гетьман. Незавершена подорож…», присвяченого, в першу чергу, «німецькому» періоду життя і діяльності Павла Скоропадського та його перерваній подорожі як до родини, що чекала на нього в Оберстдорфі, так і в цілому – на Україну.

Please follow and like us:
Close
hetman.org.ua © Copyright 2018
Close